Kako upaliti plin na plinskoj peći?

Plinske peći prisutne su na našem tržištu već od 1960. Sve se češće izbacuju iz upotrebe, ali dosta ih još ih ima po kućama.

Kaljeva peć

U starim stanovima i kućama vrlo popularno je bilo sedamdesetih, ugradnja plinskih plamenika u takozvanim kaljevim pećima. Takve peći vrlo lijepog izgleda opločene su sa lijepom majolikom, te su prerađene na takav način u plinskim pećima. Plinska termostatska automatika nalazi se bočno pri samom dnu peći, blizu otvora (vratašca).

Sobna peć

Pravokutnog je oblika, limom obložena s boka i sprijeda sa staklenim prozorčićem. Takve peći su spojene na dimnjak. Uglavnom se radi o pećima širine od 600 do 800 mm snage od 4500 kcal/sat do 8000 kcal/sat

Ovakve peći imaju plinsku termostatsku automatiku montiranu na vrhu same peći a bočni otvor za pristup „Pilot plamenu“.

Izvor: https://medjimurka-bs.hr/

Fasadna peć

Pravokutnog je oblika, limom obložena s boka i sprijeda, te uglavnom talijanske ili mađarske proizvodnje. Takve se peći ne spajaju na dimnjak nego imaju koaksijalnu cijev na poleđini istih. Jedna od cijevi se koristi za dobavu sviježeg zraka dok se druga koristi za ispušne plinove. Takva cijev se postavlja probijanjem rupe u fasadi iza peći. Širina varira od 400 do 600 mm. Snaga od 2500 kcal/sat do 4500 kcal/sat.

Ovakve peći imaju plinsku termostatsku automatiku montiranu na bočno ili na vrhu same peći. Bočnog otvora za pristup „Pilot plamenu“ nemaju.

Izvor: https://fundator.hr/

Opće upute o tome kako upaliti plin u pećima (kaljevim, sobnim, fasadnim):

  • Otvorite ventil dovoda plina prije ulaza u automatiku i peći
  • Držite pritisnuti pravokutni gumb sa oznakom iskre (ne opuštajte ga)
  • Istovremeno pritisnuti izmjenično gumb sa crvenom munjom sve dok se ne pojavi mali plamen kraj glavnog plamenika (ako iskra ne uspje u paljenju malog plamena onda za paljenje malog plamena koristite šibicu)
  • Nakon 1-2 minute lagano otpustite gumb s oznakom iskre. Podesite zatim okruglo dugme na „3“ (to odgovara sobnoj temperaturi od cca 20 stupnjeva)

Najčešći uzroci i kvarovi ako peć ne upali

Mali plamen (pilot plamen) ne ostaje upaljen nakon dvije tri minute kojem ste držali pritisnutim dugme oznakom munje.

Zrak u cijevima

Ako u stanu/kući nitko nije boravio duže vrijeme a plin je bio zatvoren na glavnom ventilu kod brojila, onda su u cijevima nakupila veća količina zraka. Držite zato dugme oznakom iskre pritisnutim do 10 min. Istovremeno pri kraju malog plamena držite plinski upaljač upaljen sve dok se ne pojavi mali plamen. Nakon pojave malog plamena držite pritisnutim dugme oznakom iskre još minutu dvije, nakon toga opustite dugme dok mali plamen ne ostaje stalno upaljen (pilot plamen).

Termolement u kvaru

Ako nakon što je pojavio mali plamen na „pilot plamenu“ a isti ne ostaje upaljen, to je znak za termoelement je u kvaru. Termoelement je bakrena žica promjera 3-4 mm  koji polazi od plinskog termostata do malog plamena (Pilot plamen). Termoelement daje signal plinskoj sigurnosnoj sklopki da plin izgara. Ako ista sklopka ne registrira izgaranje, zatvoriti će automatski dotok plina radi sprečavanje eksplozije. Termoelementi su dostupnim u svim Thomgas poslovnicama, te u svim mjerama i varijantama.    

Plinska termostatska automatika

Ako nakon svih provjera i promjena gore navedenih i dalje peć ne radi, onda nažalost je u pitanju kvar plinske termostatske automatike. Najme automatika vrlo je složeno sastavljena sklopka koja se nakon određenog broja godina (od 10 do 20 god) mora zamijeniti. U većini slučaja te automatike su talijanske proizvodnje, uglavnom se radi o automatikama MINIST 13-38 proizvođača „SIT La precisa“ (naš art. 66049 ili 66095).

SHOPPING CART

close