U ovom članku, objasnit ćemo vam kako možete zamijeniti dizne na svojem štednjaku u 5 jednostavnih koraka.
POSTUPAK PROVJERE/ZAMJENE DIZNI
Prvi znakovi da dizne ne rade ispravno su sljedeći :
- Oslabljeni plamen
- Duže vrijeme zagrijavanja posude
- Crni talog na posudama (čađa)
- Začepljenje (potpuno ili djelomično)
Kako prepoznati koje su nam dizne potrebne za zamjenu?
Svaki proizvođač plinskih štednjaka koristi dizne određenog navoja. Ni jedan proizvođač nema vlastiti ili poseban navoj . Sve dizne prisutne na tržištu imaju navoje promjera 5, 6, 7, odnosno 8 mm
Kako zamijeniti dizne na plinskom štednjaku?
Ukoliko su primijećeni svi indikatori neispravnosti gore navedeni promjena dizna vrši se ovim slijedom :
- Skinuti poklopac plamenika i ring prsten plamenika (boja mesinga ili sive boje)
- Cjevnatim ključ (Art.52465) odšarafiti u kontra smjeru kazaljki sata staru diznu. (Napomena: pri skidanju dizni obilježite koja dizna pripada kojem plameniku, jer u glavnom se radi od 4 plamenika sa različitim promjerima dizni).
- Sada istim cjevnatim ključem zašarafiti novu diznu . Pripazite koje če te dizne stavljati na kojem plameniku . Držite se ovog reda : manja dizna imati će najmanji broj utisnuti na njoj. Tu stavite na najmanji plamenik. Slijedeći broj po većini stavite na srednjim, a najveći broj na najveći plamenik. Sve dizne se šarafe u smjeru kazaljke sata. Ako mijenjate dizne radi prelaska na druge vrste plina (npr. prelazite s zemnom plina na plin u bocama) vrijednost dizna na boci mora biti u c.a pola od one on metana, npr. : ako na metan dizni piše 0.70 , morati če te je zamijeniti s diznom 0.35 . Obrnuta radnja ako s plina u bocama prelazite na metan plin iz mreže. Druga napomena .
- Prelaskom s jednog i drugog plina potrebno je promijeniti priključni nastavak za gumu (tanji za plin u bocama art. 53008 , deblji za plin iz mreže 53287) .
- Na kraju podesiti omjer plina i zraka . Ako prepravljate plinsku ploču radi prelaska sa jedne vrste plina na druge vrste plina (boca – metan ili metan – boce) potrebno je podesiti omjer plina i zraka radi izbjegavanja stvaranje crnila (čađe) na posudama . Kraj sjedišta gdje se nalazi dizna za plin primijetite ćete jedan vijak koj blokira jedan prsten/zasun na dovodnoj cijevi na diznama . Morate odšarafiti vijak i pomaknuti zasun da bi se smanio ili povećao dotok zraka , sve dok plamen ne bude čiste plave boje . Ako plamen je žut ili naranđaste boje to znači da ima premalo zraka a previše plina, u tom slučaju posude ču čađiti .
Mohu li se stare dizne mogu očistiti?
U pravilu vrlo teško . Stare dizne su vrlo često začepljenje talozima masti i ulja , koj na većim temperaturama se stvrdnu i stvaraju tvrdi sloj na vrlo malim rupama dizni (od 020 mm do 1 mm) . Probijanje tog sloja sa malim iglama je vrlo težak zahvat te lako prouzročiti veće začepljenje . Ako ste baš odlučni iči u smjeru čišćenja starih dizni preporuka je svakako za set igala za čišćenje dizni (naš art. 52463 ili art.52464) .